На въпрос дали определя като тактическа грешка това, че е приел да се кандидатира за премиер на България, Симеон Сакскобургготски отговаря: „Не обичам да се връщам към миналото. Няма полза от премисляне на неща, които не можем да променим. Взех това решение, защото мислех, че това е най-добрият начин да служа на страната си в много труден за нея момент. Резултатът е налице: влязохме в ЕС и имаме определен напредък. Често забравяме в какво положение бе България през 80-те години на 20 век и къде сме сега. Трябва да отчетем желанието на обществото за промяна. Също така неговото раздразнение от това да вижда твърде дълго едни и същи лица“, казва той.
„Наистина, президентският пост има повече сходства с този на суверена, но бяха предприети какви ли не действия, за да ми попречат да се кандидатирам за този пост. За политическите ми съперници обаче бе по-лошо, че станах премиер, тъй като премиерът разполага с реална власт. Именно така можех да направя нещо полезно за страната си. Не исках да повтарям примера на графа на Шамбор, като остана в изгнание. Трябва да бъдем реалисти и да приемаме нещата такива, каквито са“, казва още Симеон Втори пред вестника.
Великобритания се намира в още по-голяма заплаха от терористична атака, отколкото по време на атентатите на 7 юли преди 10 години. Това става ясно от откъс на доклад на водещ мозъчен тръст в сферата на сигурността, публикуван във вторник от The Independent.
Нивото на национална терористична заплаха не е било публично достояние по време на атаката, при която британски младежи убиха 52 и раниха повече от 700 души, като детонираха три бомби в лондонската транспортна мрежа.
Нивото на заплахата сега е „значително“, което означава, че нова атака е „много вероятно да се случи“, твърдят експертите от Кралския институт за обединени услуги (RUSI). Според тях, заплахата само е нараснала.
Във вторник е последният шанс на Гърция да остане в еврозоната с очакваното предложение от страна на гръцкия премиер Алексис Ципрас към еврозоната, пише вестник Kathimerini.
Ципрас трябва да убеди останалите 18 страни от валутния съюз, много от които са крайно раздразнени след петте години гръцка криза, да започнат отново преговори за отпускане на нов огромен заем за спасяването на Гърция.
В понеделник лидерите на Германия и Франция заявиха, че вратата за сключване на споразумение е още отворена.
Канцлерът Меркел, която е подложена на все по-голям натиск в Германия да остави Атина да излезе от еврозоната, даде да се разбере, че сега е ред на Ципрас да представи убедителни предложения.
Ръководителят на европейската агенция Евроджъст Мишел Конинкс е получила информация, че трафиканти на мигранти през Средиземно море помагат и на членове на „Ислямска държава“ да влязат в ЕС, пише вестник Irish Examiner.
„Положението е обезпокоително, тъй като виждаме, че трафикантската дейност понякога има за цел да финансира тероризма, че курсовете понякога са използвани за влизането и излизането на членове на „Ислямска държава“, посочи Конинкс.
Тя допълни, че в момента се полагат координирани усилия в борбата срещу джихадистите.
__________
Източник: Агенция "ФОКУС", 7.7.2015 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар