Според данните делът на бедните, които живеят с 2 долара или по-малко на ден, е намалял от 29% до 15% за посочения период. Почти 670 млн. души са се измъкнали от бедността за десетилетието. Над половината от световното население (56%) продължава да живее с ниски доходи - от 2 до 10 долара на ден. Делът на тази група е бил 50% десетилетие по-рано.
Лек ръст има и при хората със средни доходи (от 10 до 20 долара на ден). Те вече са 13% при 7% през 2001. Хората с над средни доходи, живеещи с до 50 долара на ден, са станали 9% от световното население (при 7% през 2001). На високи доходи (над 50 долара на ден) се радват само 7% от хората по света. Ръстът при тази група е едва от 1%.
Оказва се, че глобалната средна класа е много по-малка като дял, отколкото се смяташе досега, коментира Financial Times. Изследването ще разколебае компаниите, които разчитаха силно на бързорастящата средна класа, посочва изданието.
„Глобалната средна класа е по-малка и по-бедна от това, което мислехме. Тя е и по-концентрирана в определени региони, отколкото предполагахме”, отбелязва авторът на проучването Ракеш Кохар, цитиран от FT.
„Светът направи голям прогрес в измъкването на хора от бедността, но развитието е до голяма степен само с една стъпка нагоре по икономическата стълбица”, допълва Кохар, цитиран от CNN Money. Хората „ги дели само една финансова криза от изпадане отново в бедност”.
Китай
Най-голям ръст на средната класа има в Китай. Бързото икономическо развитие в страната е допринесло за разширяването на редиците на хората със средни доходи до 18% през 2011 при едва 3% десет години по-рано. Делът на бедните хора в страната също е намалял до 12% при 41% през 2001.
Къде живеят богатите?
Когато става дума за хора с над средни и високи доходи, прави впечатление, че повечето от тях живеят в Европа и Северна Америка, посочва CNN Money.
Къде е България?
Според данните, ако през 2001 у нас делът на бедните, живеещи с под 2 долара на ден, е бил 3.9%, то десет години по-късно тази група вече я няма.
economy
Няма коментари:
Публикуване на коментар