петък, 14 февруари 2014 г.

ДПС отказа на БСП да се разграничи от "крайните квалификации" на Хафъзов




Лютви Местан. Сн. БГНЕС
След бурното заседание на парламента в петък, когато мнозинството от БСП гласува заедно с "Атака" и опозиционната партия ГЕРБ срещу искането на ДПС да се разреши предизборна агитация на майчин език с превод на български, двете съуправляващи партии влязоха в допълнителни задочни пререкания. Преди това заседанието на парламента бе преждевременно прекъснато, тъй като депутатите на ГЕРБ и "Атака" напуснаха демонстративно заради изявление на народния представител от ДПС Хюсеин Хафъзов. Последният обвини ГЕРБ, БСП и "Атака" в дискриминация и "потисничество" и се зарече да агитира на майчин език и да лежи в затвора за това.

Последва заседание на ПГ на Коалиция за България, след което местник-председателят на групата Янаки Стоилов поиска ръководството на ДПС да се разграничи от изказването на своя депутат.

Янаки Стоилов заяви, че БСП не приема крайните квалификации на Хафъзов, които, по думите му, "засягат въпроси на националната сигурност".

"Не приемаме някои крайни квалификации, които бяха направени от депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов, които прекрачват тази дискусия и засягат въпроси на националната сигурност, на това, което би трябвало да обединява всички народни представители и парламентарни групи", коментира Стоилов.

"За това ние очакваме от ръководството на ДПС да каже дали то споделя или не споделя такъв начин на обяснение, който беше даден", допълни той.

Стоилов не каза какво ще последва, ако ДПС споделя вижданията на Хафъзов.

Лидерът на ДПС Лютви Местан обаче не само не се разграничи от съпратиеца си, но и го посочи като светъл пример за подражание. Местан разясни пред репортери, че заради хора като цитираните Нури Адалъ и Ахмед Доган България дължи демократичното си развитие.

Той допълни, че Нури Адалъ е от неговото село Островец. По продължителност на гниене в затворите той се нарежда непосредствено след Нелсън Мандела и е известен като българския Нелсън Мандела, коментира Местан.

"Това са имена на български граждани, родени в България. Предполагам, че някой в емоционален пристъп е направил вероятно неизбежната асоциативна връзка между Осман и други исторически личности, между Ахмед Давутоглу и други днешни политици от други държави, но колегата Хюсеин Хафъзов още в първото си изказване поясни, че говори за българския гражданин Ахмед Давутоглу от село Иглика, Шуменско", обясни Местан.

Лидерът на ДПС потвърди, че Осман Калъч е бил осъден за шпионаж и по-късно разменен, но призова да не се прибягва до двойни стандарти при оценяването на сходни исторически факти. Има ли някой, който да приема безрезервно всички решения на тоталитарния съд в България, има ли някой, който да отрече живота и делото на един Г.М. Димитров например, осъден през същите години, пред същия съд за шпионаж в полза на друга държава, попита Местан.

"Някои колеги от БСП, както и напусналите пленарната зала, не са разбрали какво стои зад тези имена, разбирате ли? Те затова очакват разграничение от мен. Нека да видят кои са тези имена и тогава да повторят призива си към мен. Аз не мога да се разгранича от Нури Адалъ, защото му дължа признание. Както всички ние дължим признание на този човек, който гни в затворите 24 години, каквато е присъдата срещу всички борци против тоталитаризма и за демокрация", каза Местан.

Според него случилото се днес в пленарна зала е шанс за някои партии "да се впрегнат в бясна надпревара за спечелване на гласове от националистическата ниша в българската политика".

На въпрос дали идва краят на коалицията БСП - ДПС Лютви Местан отговори, че най-вероятно подобни дебати биха могли да имат своята политическа рефлексия и върху стабилността на парламента. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар