София. В края на май са регистрирани 331 хиляди безработни, като над 13% от предприятията планират да разкрият нови работни места през следващата година. Търсенето на работна сила нараства, но не с високи темпове. Това е сред основните изводи от проучване на Агенцията по заетостта по проект „Изграждане на система за прогнозиране на потребностите от работна сила с определени характеристики” на Министерство на труда и социалната политика. Резултатите от проучването бяха представени на пресконференция. Финансирането на проекта за прогнозиране развитието на пазара на труда у нас е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2007-2013.
Друг извод от проучването е, че търсенето на квалифициран персонал е основно, тъй като работодателите констатират недостиг на конкретни знания и умения за даденото работно място. Поради тази причина от МТСП коментираха, че ще има възможности за обучения по професии и за обучение по ключови компетенции. Сред тях са: умения за общуване, за писане и работа в екип. Стана ясно, че тези обучения са безплатни и когато лицата са безработни, получават стипендии за всеки учебен ден.
Директорът на Дирекция „Политика на пазара на труда и трудовата мобилност” към МТСП Елка Димитрова обясни, че тенденцията на пазара на труда е благоприятна и до следващото лято могат да се открият 144 хиляди работни места. Според нея това е логично, тъй като сме излезли от кризата и има по-добър ръст в БВП. Елка Димитрова отчете, че в края на май са регистрирани 331 хиляди безработни. Тя посочи, че има намаление на безработните и при младежите. В момента техният брой е 50 хиляди, което е с 12 хиляди по-малко от същия период за миналата година. През месец май са обявени 20 хиляди работни месата в бюрата по труда. 16 хиляди са заети на първичен пазар, а около 1800 по програма.
Около 50% от новооткритите работни места през следващата една година се очаква да бъдат за хора със средно образование и придобита професионална квалификация, 20 % ще бъдат за хора със средно общо образование и 18% за висшисти.
Експертите отбелязват, че около 47% от работодателите са установили недостиг на знания и умения в служителите, които са наети непосредствено след завършване на средното или висше образование.
25 юни 2015
Агенция "Фокус"
Няма коментари:
Публикуване на коментар