четвъртък, 25 юни 2015 г.

Две години вакуум и все тая

ЮНИ 24, 2015 , http://shash.bg/reformi-banki-medii-razlika/

2 години изминаха от юнските протести през 2013 година. Поводът за протеста тогава беше назначението на Делян Пеевски за председател на ДАНС. Причините – много. Задкулисието, което ни управлява дълги години, решенията под масата, тайните срещи, фасадната демокрация, липсата на реформи, неработещата правосъдна система, банките, превърнали се в държава в държавата, медиите бухалки. Можем да изброяваме дълго и напоително. Две години… Преживяхме 2 правителства, в момента ни управлява трето… Орешарски, Близнашки, Борисов 2.
Протестът свърши, каза преди дни бившият служебен премиер проф. Георги Близнашки. Обикновено един процес приключва, когато проблемите са решени, когато причините, довели до случването му, вече не са на дневен ред. Какво се промени оттогава?
1. Реформи – засега те са в сферата на добрите пожелания. Парламентът реши да отложи поскъпването на тока и промените в енергийния сектор. Здравната реформа засега се върти около красиви и не толкова обещания, заклеймена ракия, разбрахме от здравния министър, че пушенето вреди на секса и при децата (речта му на тема сексуална мощ се случи на среща с ученици), въртим се около осигуровки – да плащат ли чиновниците сами за здравето си, кои точно чиновници, колко години назад да се върнем, за да проверим неизрядните платци… Съдебната реформа се превърна в истински водевил. Чуват се викове от Осанна до Разпни го за правосъдния министър Христо Иванов, реформата в сектора скара стари приятели, дългогодишни колеги и съратници. Така и не разбрахме Моника Маковей (жената, провела правосъдната реформа в Румъния) дали е герой и “румънско чудо” или “румънско менте”, “мамалигарка” и обикновена лъжкиня, която ни се бърка излишно, защото нашите проблеми не са нейна работа… Говори се за конституционни промени, според едни те са панацея, според други – нищо няма да се промени, според трети – направо е “изнасилване” (по Близнашки) на Конституцията. Абе, с една дума чакаме съдебна реформа, дано да я дочакаме. Защото в България има всичко друго, но не и ПРАВОсъдие… Полицаите протестират срещу реформата, пак се говори за ранното им пенсиониране… Орландовци е новата Катуница (пак преди избори, може пък да е случайно?!?) Пак си говорим и за образователна реформа, междувременно едно училище в Казанлък се срути – добра метафора на разпадналото се българско образование. Матурите пак бяха опорочени, резултатите пак бяха много слаби, пак цъкахме с език колко неграмотни са младите и пак се смяхме на бисерите на зрелостниците. С една дума, добре си живеем, що пък да си даваме голям зор да се реформираме. Оххх, айде стига толкова сме я споменавали думата реформа, че и тя почна да се изпразва от съдържание и все повече прилича на кухия термин “интеграция”.
2. Банките. Уффф, деликатна тема… “В къщата на обесения не се говори за въже”, гласи поговорката. А и рискуваме да ни обвинят в опит за разклащане на банковата система. Но все пак… 3 банки държат повече държавни депозити, отколкото всички останали 25. Това показаха изчисления на вестник “Сега” на база данните на БНБ за първото тримесечие на тази година. В Първа инвестиционна банка, Общинска банка и Уникредит Булбанк се съхраняват 1.564 млрд. лв., или 53% от всички 2.950 млрд. лв. депозити на сектор “Държавно управление”. В него се включват държавни и изпълнителни агенции, университети, болници, общини и др.
Едновременно с това част от държавните фирми продължават да не спазват правилата и продължават да държат над 25% от парите си в една банка. Повече няма да говорим за банки, светът е голям и КФН дебне отвсякъде…
3. Медиите бухалки. Не знам откъде да започна. Je suis TV7, сървърът, протест на журналисти от телевизията, озаглавен #NEWSwithme. (!) С една дума TV7 вече не е телевизията на властта, няма пари, няма ги скъпоплатените лица, властта не гостува в сутрешните блокове на медиата, няма скъсани вестници, че и Бареков го няма… С една дума – скука. Дали пък не решихме проблема с медиите, официози на всяка власт. Не, не бързайте да се радвате. Природата не търпи празни пространства. Канал 3. Голямата част от водещите на TV7 в момента работят там – Емил Кошлуков премести цялото си предаване там, барабар с името му, Мая Костадинова (бившата водеща на сутрешен блок и новини в Tv7) сега води публицистично предаване в новата “набираща скорост” телевизия. Бившият член на борда на директорите на TV7 Огнян Димов е управител на “Елит Медиа България” ЕООД – дружеството зад марката “Канал 3″. Ива Стоянова – първата екранна половинка на Николай Бареков в “БОдилник” по TV7, в момента е програмен директор на Канал3. Миляна Велева (сестрата на вицепремиера и министър на правосъдието в кабинета Орешарски Зинаида Златанова), която беше директор на “Новини и актуални предавания в TV7, в момента заема същата позиция в Канал 3. Журналистката Илияна Беновска откри новото си предаване в същия канал с височайши гости – двама вицепремиери Томислав Дончев и Ивайло Калфин, кметът на София Йорданка Фандъкова и главния прокурор Сотир Цацаров. Последният й подари и тениска. Усмивки, комплименти, топли чувства и от страна на водещата, и от страна на гостите. С една дума само “целият ресурс на CNN липсва”, за да стане официално Канал 3, новата TV7. Че и Бареков може да изгрее отнякъде, воглаве с бившата си продуцентка и настояща майка на второто му дете Мария Календерска. А, не тя ще е кандидат за кмет на столицата, простете. “Журналистиката”, тясна за нейната душа се оказа. Нищо де, имаме си нова телевизия, която да изпълнява функциите на предишната любима на властимащите телевизия. За трибуквените сайтове, в които пропагандата се лее като бира в предизборна кампания, дори не ни се говори.
Делян Пеевски е депутат и в 43-то НС, Близнашки съветва ДПС за промените в Конституцията, едва вчера Иван Искров подаде оставка, ама считано от 10 юли. А Христо Бисеров… никой не знае къде е Христо Бисеров.
Че кое му е различното? Ааа, да! Цветан Василев е в Белград. И вече никой не иска да се среща в 17 часа с него. Ние затова ли протестирахме всъщност?!

Няма коментари:

Публикуване на коментар