сряда, 17 юни 2015 г.

Агенция "Митници" започва ревизия на "Лукойл Нефтохим"

Агенция "Митници" е започнала ревизия в "Лукойл Нефтохим", а такава трябва да се направи от Националната агенция по приходите (НАП), съобщи шефът на митниците Ваньо Танов в понеделник пред Нова телевизия. Това стана дни след като ръководената от бившия премиер Иван Костов Лаборатория управление на рискове към НБУ публикува анализ, според който "Лукойл Нефтохим" години наред ощетява бюджета и товари икономиката, доставяйки от свързано дружество суровия нефт на изкуствено завишени цени. По този начин, според извода на доклада, "Лукойл" е ощетил бюджета с над 1 млрд. лева.
Танов посочи, че трябва да се назначи и одит – неясно от кого, който да анализира резултатите от ревизиите НАП и митниците в дружеството. "Тогава ще се отхвърли или потвърди тезата на Иван Костов. Само с данни от едно от двете ведомства не може да бъде направен точен извод", каза Танов.
Той не се ангажира кога ще има резултати от проверката.
През април 2013 г. Агенция "Митници" установи нарушения в данъчен склад на "Лукойл", чиито лиценз преди това бе отнет, но впоследствие върнат от съда. Митниците отнеха лиценза на базата, която осигурява доставката на гориво до София, след като установиха, че средствата за измерване и контрол в данъчния склад не отговарят на изискванията.
Според схемата, описана от лабораторията на Иван Костов, "Лукойл", която е собственик на "Лукойл Нефтохим", чрез регистрираната си в Швейцария дъщерната си компания купува и внася нефт марка "Урал“, който обаче се представя за по-скъпия бенчмарков "Брент“ (Brent).
В доклада се посочва, че митниците са наясно с това какво се внася и по какви цени се фактурира. От "Лукойл“ заплашиха Костов със съд. Неговият единствен отговор беше: "Покажете търговските договори!“.
В първата си реакция по повод разкритията и финансовият министър Владислав Горанов, и Ваньо Танов, не дадоха конкретен отговор. "Не мога да съм сигурен, че представеното вътре е вярно, тъй като така или иначе, когато се внася петрол, това, което държавата трябва да събере като ДДС, ние си го събираме“, коментира Горанов, според когото "хипотетичните твърдения биха могли да се докажат, но не с проверка на територията на България".
Според анализа на лабораторията на Костов фиктивно високите доставни цени водят до възстановяване на ДДС в по-големи размери от полагаемото се, наред със завишаване на крайните продажни цени.
Преди няколко дни Танов обяви, че лично ще ръководи работата на ГКПП "Капитан Андреево" след като наскоро там бяха направени проверки и арестувани служители, които са взимали подкупи. Заради въвеждането на автоматизирана система за проверки на тировете пък на пункта се образуваха километрични опашки. От тази сутрин вече трафикът е нормализиран, тъй като електронната система е въведена, обясни Танов в понеделник.
При тази система, по думите му, на практика целият процес е автоматизиран и "човешкият фактор е сведен до нула". Това се отнася и до заплащането на съответните такси, което вече става само с карта на ПОС терминал и не се работи с пари в брой.
По данни на Танов от началото на въвеждане на системата само за десет дни приходите от такси на пункта са нараснали десет пъти.
В момента продължава процесът по въвеждането на автоматичната система, която се отнася до транзитните превози.
________________
01.06.2015

Няма коментари:

Публикуване на коментар