Показват се публикациите с етикет глоби и санкции. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет глоби и санкции. Показване на всички публикации

събота, 11 юли 2015 г.

Борисов заговори за компенсации от ЕС заради санкциите срещу Русия

Премиерът Бойко Борисов намекна, че България може да поиска да бъде компенсирана от Европейския съюз за загубите, които търпи като участва в санкциите на общността срещу Русия. Те бяха въведени в отговор на анексирането на Крим, а Москва отговори с контрасанкции като спря вноса на редица хранителни стоки от европейските страни. 

До момента загубите, които България търпи от рестрикциите, наложени от Русия върху износа на земеделско производство от страната ни, са 80 млн. евро, каза днес пред журналисти в Малко Търново Бойко Борисов, цитиран от агенция "Фокус". 

"Полагаме огромни усилия да усвояваме европейски пари. Ако утре Европейският съвет се състои, ще поставим въпроса за огромните пари, които губим от санкциите, които сме наложили ние, и от контрасанкциите от Русия. В момента земеделските производители губят пари. Няма ли да има спасителен план за това, че сме пострадали от санкциите?", попита премиерът.

През изминалата седмица, в интервю за руската агенция ТАСС, Борисов подчерта, че България като лоялен член на ЕС подкрепя ограниченията срещу Русия, но губи изключително много от тях и изрази надежда да се намери разрешение на проблема. "Днес е време на санкции. От една страна, наложени са санкции на Русия, от друга - приложени са контрасанкции на Руската федерация към Европейския съюз. От това положение губят всички. Санкциите не могат да донесат нищо добро на икономиката на никоя държава", беше цитиран да казва Борисов.

Два пъти месечно пътуваме до Брюксел заради Гърция

Премиерът прогнозира, че предстоящото заседание на Европейския съвет ще бъде тежко за всички. "Ще настоявам и ние да имаме срокове – защото два пъти в месеца пътуваме до Брюксел, за да решаваме въпроса с Гърция. За мен е притеснително, че ЕС харчи много пари на европейските данъкоплатци, за да се събираме през ден през два да решаваме един и същи въпрос от дълги години", коментира Бойко Борисов.

Той припомни на българите, които поддържат позицията на гръцкото правителство, че още с идването му на власт то е наложило 26% данък на гръцките фирми, работещи с България. "Те не го коментираха това, а в момента се съдим в Страсбург. Нашата победа в България е това, че всички еврофондове работят. Всеки ден откриваме видими неща", каза още премиерът Бойко Борисов. 

_______________
Дневник, 11/07/2015

събота, 27 юни 2015 г.

Глоба до 1000 лева, ако ровиш в кофи с боклук

Глоби от 300 до 1000 лева заплашват всеки, който рови в кофите с боклук в столицата. Наказанието е заложено в новата общинска наредба за чистотата. Член 80, ал. 1, т. 7 от нея гласи, че санкцията ще се налага на всяко „физическо лице, което изважда от съдовете за разделно събиране масово разпространени отпадъци, без да му е възложено тяхното обслужване“. Шефът на комисията по околна среда към Столичния общински съвет Лорита Радева, която е един от авторите на наредбата, разясни, че ако лицето, което рови в боклука, няма документ за самоличност, трудно може да бъде санкционирано.

Причина за предприетите крути мерки са оплаквания от фирмите, които събират боклука. Те отдавна искали съдействие от общината да бъде прекратено незаконното „рециклиране“ на смет от клошарите, поясниха от столичния инспекторат. Масова практика сега е малки деца да бъдат вкарвани през отворите на контейнерите за разделно събиране на отпадъци. Малчуганите изхвърлят стъкло и хартия на възрастните, които чакат с каруци с кошове до кофите. След това „придобивките“ се носят на вторични суровини.

От Столичната община признаха, че по старата наредба са се опитвали да глобяват с по 10 лева клошари, които ровят в боклука. Не успели да санкционират нито един, защото всеки, хванат в нарушение, казвал, че няма пари. Не успявали да им напишат и акт, тъй като се оказвали и без документи за самоличност.

До 1000 лева ще отнасят санкция и столичани, които бъдат хванати, че са направили нерегламентирани сметища в имотите си. Ако боклукът е складиран от друг, собствениците трябва да подадат сигнал в общината (още за санкциите - виж карето).

Санкции за нарушенията

• 10 лв. глоба с квитанция - за хвърлен на улицата фас, дъвка, билет за градския транспорт, опаковка от закуска, найлонова торбичка.

• От 10 до 50 лв. глоба с фиш - за хвърлена торба с боклук през балкона, изнесени кашони с плодове и зеленчуци пред магазините, без да е платено тротоарно право.

• От 50 до 150 лв. - за непочистени графити и ледени висулки от сградите.

• От 1400 до 4000 лв. - за юридически лица и фирми, които изхвърлят неопасни отпадъци (строителни материали) на нерегламентирани за това места.

• До 20 000 лева - за юридически лица и фирми, които изхвърлят на незаконни сметища опасни отпадъци (химикали, лекарства, експлозивни вещества или предприемат действия по тяхното изгаряне). 

___________________________________
Пламена Кръстева | 26 юни 2015 
Преса