Златина Димитрова 03.04.2015
Докато в света понятието „информационна война" е почти всекидневна фраза, България е някъде между словесните куршуми, а един горд русофил е на път да получи по-висок военно-информационен чин.
Досегашният издател на вестник „Дума" (наследник на "Работническо дело") Николай Малинов вече официално говори за онова, което неофициално се чува от седмици - че оставя партийния официоз на БСП, за да поеме ръководството на една от националните телевизии - TV7. Като се има предвид биографията му на депутат (шеф на групата за приятелство с Русия в Народното събрание), председател на Движение „Русофили", как ли може да се продължи (идео)логическата линия към управлението на телевизията?
Очаква се медията да стане собственост хора с топли чувства към Москва - гръцкият бизнесмен Янис Карагиоргис, свързван с приближения до Владимир Путин руски олигарх Константин Малофеев. (Дали това ще стане обаче е под въпрос, след като НАП запорира акциите на TV7).
Няма лошо да си русофил, но Малинов е с яркочервена пъпна връв - той откровено честити на всички православни християни победата в Третата кримска война и зачака след Кримската война „победителите" да дойдат и на Балканите.
Можем да си припомним и как, докато светът оплакваше жертвите на сваления над Украйна самолет на Малайзийските авиолинии, в страницата на движение „Русофили" се появи статия, която твърди, че самолетът дори не е съществувал и всичко е плод на голяма конспирация срещу майка Русия.
Николай Малинов обещава да попълни „информационните дефицити" в политическо и културно отношение - задача, която съвестно изпълнява и лидерът на „Атака" Волен Сидеров, но през далеч по-скромна телевизия. А с предаването на национален в ръцете на краен русофил, тези нагласи ще получат още един, много по-масов, канал на комуникация.
Покрай всички промени в TV7 изниква и друг въпрос - дали русофилската вълна ще е достатъчна, за да попълни финансовите дупки в телевизията, която се развиваше бързо и с широк размах, скъпа техника и продукции, преди всички скандали с ръководството и собствеността й да доведат дотам, че да не може да покрие дори заплатите на служителите си.
Не е ясно и как бъдещите собственици планират да си връщат инвестицията, след като за издръжката на телевизията е поне половин милион лева месечно, а пазарно могат да си върнат само малка част от тази сума, дори и да продължат да помпат изкуствено рейтинга на медията, както беше в най-добрите й времена. А може би скоро ще дойде денят, в който СЕМ ще се запита дали не е време да преразгледа лиценза на телевизията.
Няма коментари:
Публикуване на коментар