събота, 27 юни 2015 г.

Еврогрупата отказа да продължи спасителния план за Гърция

Финансовите министри на страните от еврозоната взеха в събота историческото решение да спасителния план за Гърция. Решението беше очаквано се очакваше предвид поведението на Атина от последните дни и коментарите на ключови фигури от съвета на финансовите министри на ЕС преди заседанието.
“Колкото и да съжаляваме спасителният план ще изтече на 30 юни. Не можем да го удължим повече. Трябва да осигурим стабилността на еврозоната", каза председателят на Евргогрупата Йоерун Дейселблум след заседанието.
Финансовите министри ще имат втора среща по-късно в събота, за да вземат решение какви мерки да се предприемат, за да осигури стабилността в еврозоната. Гърция няма да вземе участие на това второ заседание.

"Има огромен проблем с доверието. Тези програми работят единствено, ако правителството (на Гърция) се радва на доверие... Не е ясно как гръцкото правителство ще оцелее без финансиране. Няма лесни програми - ако гръцкото правителство не може да предаде това послание своите хора, значи имат проблем с доверието", каза още Дейселблум.

На въпрос дали има нещо, което Гърция може да направи, за да остане е еврозоната, Дейселблум заяви: "Гръцките депутати трябва да разберат, че пакетът не е завършен - няма цялостен пакет от Еврогрупата - и трябва да разберат рисковете през следващите седмици. Съжалявам за тези рискове, но те са там“, обясни шефът на Еврогрупата, цитиран от “Дневник“.

Под думите му гръцкият парламент трябва да разбере къде точно се намира в преговорния процес, ако е бил правилно информиран и какво предстои. “Само тогава те могат да вземат "мъдро решение", каза Дейселблум.

Той допълни, че само Управителният съвет на Европейската централна банка може да реши дали да предостави спешна финансова помощ на гръцките банки, ако те се нуждаят от такава. "Гръцкото правителство трябва да изпълни задълженията си към своите кредитори. Това задължение няма да изчезне", заяви той.

Варуфакис: Има още време
Финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис е напуснал заседанието на еврогрупата, след като предложението на страната за удължаване с няколко дни на изтичащата във вторник помощна програма не е било одобрено.  На кратка пресконференция Варуфакис заяви, че е обяснил на своите колеги защо не можа да приеме предложенията на еврогрупата.
"Спасителните условия водеха към рецесия, финансовите условия нямаха смисъл и нямаше елементи в предложения план, които можеха да сложат край на кризата... Ние нямаме мандата да приемем подобни предложения, но и нямаме мандат да ги отхвърлим без да се допитаме до хората. Ние сме абсолютно решени да намерим изход от кризата", каза финансовият министър на Гърция.

Според Варуфакис има достатъчно време за продължаване на преговорите и подобряване на предложенията на кредиторите. "Отказът на Еврогрупата да одобри молбата за удължаване на спасителния план с няколко седмици ще навреди на доверието в Еврогрупата, което може да бъде за постоянно", каза на свой ред той по темата за “доверието“.
Неприятна изненада
Преди заседанието Йерун Дейселблум обвини Гърция, че е затворила вратата за всякакви бъдещи преговори.  Той обясни, че е останал много неприятно изненадан от решението на гръцкото правителство за провеждане на референдум за спасителния план.
Министър на финансите на Белгия Йохан Ван Овертвелд предупреди предвително, че времето на Гърция изтича. "Очевидно 30 юни идва много бързо", каза той и нарече искането на провеждане на референдум "странен ход".
На 30 юни (вторник) Гърция трябва да преведе 1.6 милиарда евро по дължимия транш към Международния валутен фонд. Ако това не се случи, Гърция ще изпадне във фактически фалит, което ще направи невъзможно оставането на страната в Еврозоната. Това на свой ред ще доведе до излизането на страната от ЕС.

Решението на гръцкото правителство е да се проведе референдум на 5 юли. Не е ясно как държавата ще функционира до тогава.
Финансовият министър на Малта Едуард Сциклуна каза пред репортери, че референдумът е дошъл като "неприятен шок" за Еврогрупата. "Демократичните правителства имат право да свикват референдуми, но времето за този е много неподходящо", каза той.

Според него референдумът е трябвало да се състои преди месец, след като е станало ясно, че правителството няма мандат да приеме предложенията на кредиторите.
Структурни реформи
Шефът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви за пореден път, че Гърция трябва да приложи "дълбоки" структурни реформи и фискална консолидация.

"Заедно с другите институции, ние сме винаги сме били гъвкави, за да се приспособим към новата икономическа и политическа ситуация в Гърция. Целта на това, което правим, е да възстановим стабилността на икономиката в Гърция и да възстановим нейната финансова независимост, както в Португалия и Ирландия", каза Лагард.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле коментира, че изглежда няма основание за по-нататъшни преговори с Гърция, но е добавил, че "никога не могат да се изключат изненади" с Гърция.


Mediapool

Няма коментари:

Публикуване на коментар