вторник, 7 юли 2015 г.

Русия се подсмихва отстрани на гръцката драма

На 3 юли, в последния ден за агитация преди референдума, руският външен министър Сергей Лавров за пореден път заяви, че Гърция не е искала от Русия финансова помощ.

Същия ден "Ройтерс" коментира, че Москва изчаква отстрани развоя на битката между еврозоната и Гърция и "едва сдържа усмивката си".

"Събитията са от полза за Русия, защото отвличат вниманието от конфликта в Украйна и дават шанс на Путин да експлоатира различията в ЕС, които би могло да подкопаят и единството относно санкциите срещу Русия", написа анализаторът на агенцията Тимъти Херитидж.

Изпитващата проблеми руска икономика също няма да остане незасегната, ако гърците изпаднат от еврозоната. Освен това Москва си прави изводи, докато изгражда Евразийския съюз с бившите съветски републики.

Централната банка и финансовото министерство уверяват, че икономиката и финансовите пазари на страната няма да бъдат тежко засегнати при задълбочаване на гръцката криза. Факт е, че руските банки са с малка експозиция към гръцките и към държавен дълг на Атина, но излизане на Гърция от еврозоната ще намали апетита по цял свят за руски активи, възприемани в момента като рискови.

Малцина напълно изключват Путин да се притече на помощ на гърците или Ципрас да поиска такава в последния момент, макар че зам.-министърът на финансите Сергей Сторчак каза преди няколко седмици: "В бюджета ни няма ресурси (за отпускане на средства)."

САЩ предупреждават европейците да уредят гръцкия проблем, за да не се застрашават този фланг на НАТО и решенията в алианса, както и процесът за одобряване на санкциите срещу Москва.

Кризата може да накара определени среди във Вашингтон да изгубят доверие в способността на Брюксел като икономически, политически и отбранителен партньор и да настояват към САЩ да играят по-директна роля в Европа – нещо, на което Русия би се възпротивила.

"Всичко това би засилило тенденцията към завръщане на противопоставянето отпреди 30 години, и то вероятно в неговата най-лоша форма", коментира неотдавна анализаторът Фьодор Лукянов.

"Мисля, че управляващите ще използват Гърция като инструмент срещу Германия, като средство против Европейския съюз", коментира Евгения Албац, известен руски анализатор и редактор на списание New Times. "Точно това правеше СССР, точно така постъпваше КГБ по време на студената война, когато използваше държави и правителства – особено слабите – във войната си със западната цивилизация."


Дневник , 06/07/2015

Няма коментари:

Публикуване на коментар