Норвегия е на-добрата страна, в която да остарееш. Това показва изследване на качеството на живот за хора в по-напреднала възраст, проведено в 96 страни, пише Би Би Си
Международният индекс HelpAge Global AgeWatch измерва социалното и икономическо благосъстояние на хората над 60 години. Индексът се съсредоточава върху четири области на изследване- сигурност на доходите, здраве, лични способности и дали лицето живее в "благоприятна среда".
Резултатите от изследването бяха публикувани на Международния ден на възрастните хора.
След Норвегия в статистиката са Швеция, Швейцария, Канада и Германия.
Австралия, Западна Европа и Северна Америка са оценени високо, а последна в статистиката е Афганистан.
България е едва на 56-о място, между Малта и Ел Салвадор.
На по-високи позиции са Румъния, Словакия, Унгария, Полша, Албания, Грузия, Армения, Киргизстан.
Според експерти по-голямата продължителност на живот е положителен знак, дължащ се на напредък в областта на здравеопазването и в храненето, по-добра хигиена и икономически просперитет.
Като се добави към това намаляването на раждаемостта, става ясно защо има все повече възрастни хора и страни с по-висок процент на застаряващо население.
В развиващите се страни обаче осигуряването на стабилен живот за хората в напреднала възраст е предизвикателство.
Според експерти решението на този проблем се крие в увеличаване на ръста на данъчно финансирани, независещи от вноски, "социални пенсии".
Докладът предвижда, че до 2050 година 21% от населението на света ще бъде над 60 години, а в повече от 40 държави този процент ще е 30.
ООН заяви, че очакванията са броят на хората над 60 години да стигне 1,4 милиарда души до 2030 година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар