Народното събрание заложи до 10 години държавата да поема осигуровките на децата, студентите, енергийно бедните, затворниците и бежанците, съобщи Агенция „Фокус”.
Това беше одобрено с приетите на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване. От 1 януари 2015 година процентът ще се увеличава от 50 на 55% до достигане на 100% от минималния осигурителен доход. В същото време беше отхвърлено предложението на ДПС още от догодина държавата да поема 60% от вноската, а размерът да расте с 10%.
Здравният министър д-р Петър Москов изтъкна, че за първи път правителство дава ясен график, по който да се увеличава делът на държавата в осигурителната вноска за тези лица, докато се достигне пълния размер. По думите му, може да искаме много неща, но трябва да има откъде да държавата да вземе парите.
След опит за проваляне на кворума от групите на БСП и ДПС и многобройни атаки към здравния министър от всички страни, депутатите приеха поделянето на дейностите, заплащани от здравната каса, в основен и допълнителен пакет.
В първия пакет ще се включват всички социално значими заболявания, причиняващи 95% от инвалидността в България и пациентите няма да заплащат никакви допълнителни средства, а във втория ще се разчита на допълнителното здравноосигуряване и ще има планов прием, обясни министърът на здравеопазването Петър Москов преди приемането на точката.
Малко преди ключовите текстове от законопроекта за здравното осигуряване, който Народното събрание реши миналата седмица да гледа на извънредно заседание днес, председателят на групата на левицата Михаил Миков поиска поименно преброяване на депутатите в залата. Докато течеше преброяването обаче от ДПС и БСП напуснаха местата си и кворумът се задържа на косъм със 129 присъствени от задължителни 121.
Депутатите гласуваха за удължаване на работното си време до окончателното гласуване по всички поправки по Закона за здравното осигуряване, съобщи „Дневник“.
Дебатите продължават и в момента, като досега са отметнати малко повече от половината от 49 параграфа. Документът е един от основните за реформата на Москов.
Ожесточени спорове се водиха по дефинирането на двата вида пакети, като основният въпрос на опозицията към министъра беше какво ще включват и колко ще струват. „Ще сезираме всички необходими органи, ако се приеме това поделяне“, закани се Джевдет Чакъров от ДПС.
Мая Манолова от БСП пък предложи щом ще се приема тази мярка да се ограничи влиянието на министъра, като решението за това кои дейности и лекарства да влизат в пакетите се взима от Министерски съвет. Текстът обаче остана в оригиналната си формулировка, според която здравното министерство ще решава. По рано днес зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков коментира пред медии, че вероятно до август ще са готови списъците за двата пакета.
Депутатите приеха и текста за поетапно изравняване на здравната вноска на осигуряваните от държавата с минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се.
В момента държавата внася в НЗОК здравни осигуровки за децата, пенсионерите, безработните и още няколко социални категории, но не в пълен размер, а половината от дължимата от останалите хора сума. С поправката, която беше приета днес, от 1 януари държавата ще осигурява подупечните си на 55% от минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се, и с по 0.5% повече всяка година, докато не се изравни с пълната сума. Това ще се случи през 2026 г.
Беше приет също и текст, с който се дава право на здравно осигурените пациенти да подават жалби в регионалните служби на здравната каса, когато са недоволни от качеството на медицинската помощ в лечебно заведение, в което са били лекувани, или ако са забелязали, че са отчетени дейности, които всъщност не са извършени.
Отпаднаха предложенията на Петър Москов в надзора на касата да има повече представители на държавата, както и на всеки три години да се подновяват споразуменията за реимбурсиране на лекарствените продукти между НЗОК и фармацевтичните компании или дистрибуторите.
юни 16, 2015
Няма коментари:
Публикуване на коментар