сряда, 15 юли 2015 г.

Европейската комисия предложи заем за Гърция от 7 млрд. евро

Европейската комисия предлага да бъде отпуснат заем за 7 млрд. евро на Гърция, с който правителството да покрие финансовите си нужди през юли. Кредитът ще е за максимум 3 месеца и ще бъде отпуснат от Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSM).

Идеята е парите да се преведат наведнъж, а не на траншове, за да може с тях Атина да върне в понеделник 3.5 млрд. евро заем от ЕЦБ, както и просрочените дотук общо 2 млрд. евро към МВФ. За бързото набиране на 7 млрд. евро от EFSM ще емитират дълг, който ще бъде предложен директно на частни банки.

За офертата за мостови заем съобщи "Ройтерс" и според агенцията в текста от Брюксел е записано, че връщането на парите ще стане чрез кредитите, които Атина може да получи от страните от еврозоната и техния Европейски механизъм за стабилност (ESM). Преговорите по участието на ESM в третия тригодишен помощен пакет за гърците в размер на 86 млрд. евро още не са започнали, а споразумението от понеделник не е ратифицирано от парламента на Гърция.

Инициативата на еврокомисията ще бъде представена за одобрение на финансовите министри от ЕС по-късно в сряда. В нея изрично се посочва, че средствата ще бъдат преведени, ако преди това парламентът в Атина одобри първите реформи, изисквани от споразумението с еврозоната, и формално започне преговори с ESM, което се очаква за четвъртък или петък. Реформите засягат увеличаване на приходите от ДДС с по 1% от БВП всяка година, промени в пенсионната система и засилване независимостта на гръцката статистическа служба.

EFSM се подкрепя от бюджета на ЕСИ и действа след решение на всичките 28 държави. Великобритания, Чехия и Швеция вече заявиха, че няма да дадат и едно евро повече на Гърция. Но решенията във фонда се взимат с мнозинство от 65%, т.е. достатъчни са 16 държави да подкрепят мостовия кредит за гърците.

Другият важен документ от еврокомисията от сряда е нейната оценка за устойчивостта в обслужването на гръцкия дълг. Тя се различава от тази на МВФ, но също като тази на фонда съдържа възможност за облекчаването му.

Според доклада от Брюксел към 2020 г. дългът ще е 165% от БВП на Гърция и 150% през 2020 г., ако гърците предприемат мерки за намаляването на това съотношение чрез удължаване на срока за погасяване и намаляване на лихвите. Но ако нищо не направят, то ще достигне съответно 187% и 176%.

Прогнозата на МВФ след налагането на банковата блокада на 29 юни е, че през 2022 г. гръцкият дълг ще е 170% от БВП.



Дневник 

Няма коментари:

Публикуване на коментар