сряда, 22 юли 2015 г.

Банката на БРИКС отвори врати

Очаква се финансовата институция да отпусне първите заеми още през август

(л) Владимир Путин, президент на Русия, Нарендра Моди, премиер на Индия, Дилма Русеф, президент на Бразилия, Си Дзипин, президент на Китай, Джейкъб Зума, президент на Република Южна Аврика /Снимка: Wikimedia Commons/
Страните-членки на БРИКС /Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка/ сложиха началото на своята Нова банка за развитие /New Development Bank – NDB/ в Шанхай. Финансовата институция ще отпуска заеми за финансиране на инфраструктурни проекти.
NDB е вид алтернатива на Световната банка /СБ/ и Международния валутен фонд /СБ/. Макар че страните от БРИКС отричат тя да е каквато и да е конкуренция, според тях банката е алтернатива на съществуващата система. Страните често са критикували СБ и МВФ, че не им отпускат достатъчно гласове при взимането на важни решения, припомня BBC.

Очаква се новата банкова институция да отпусне първите кредити още през август тази година.

/economy.bg

А ето какво каза за Faktor.bg  преди няколко седмици Григор Лилов:


Една незабелязана у нас новина - вчера в Москва централните банки на Русия, Китай, Индия, Бразилия, ЮАР подписаха Операционно споразумение като част от Договора за Пула валутни резерви на техните държави (сключен мин. г. в Бразилия).
Според това Споразумение тези банки ще си оказват взаимна поддръжка при недостиг на ликвидност, която ще се представя в долари. Общият размер на заделените средства е 100 млрд., от които Китай участва с 41 млрд., ЮАР - с 5 млрд., а другите три страни - с по 18 млрд., съобщи Централната банка на Руската федерация.
Накратко - БРИКС избра долара, а не националните валути или някоя друга валута с международни функции. Ето го и съобщението на Руската централна банка (http://www.cbr.ru/press/PR.aspx…)
Междувременно се разгаря криза, по-голяма и от гръцката. Китайският капиталов балон се спуква и спъхва неудържимо.
От няколко седмици фондовият пазар в Китай се срутва със стремително падащи индекси, придобили в последните дни, вкл. и днес плашещи измерения на стойностите им, както се вижда от индикаторите на борсата в Шанхай: http://english.sse.com.cn/
Затова днес беше прекратена търговията с над 1200 акции на китайските фондови борси, след като стотици компании поискаха сделките да бъдат спрени на фона на падащите цени, съобщи „Блумбърг".
Това означава, че 43% от компаниите на борсите в Шанхай и Шънджън вече не се търгуват, което е 1/3 от капитализацията на пазара.
Според инф. агенция на Китай - СИНХУА най-малко 1 430 от 2 776 компании, които се търгуват в Китай, решиха да изтеглят своите акции от търговията.
В момента има паническо настроение на пазара и голямо увеличение на ирационален дъмпинг на акции, водещо до обтягане на ликвидността на фондовата борса, обяви в съобщение Китайската комисия за регулиране на ценни книжа - http://www.csrc.gov.cn/pub/newsite/
От 12 юни Shanghai Composite index е изгубил 32%, а Shenzhen Composite Index, който включва предимно технологични компании и често се сравнява с американския Nasdaq, е отчел срив от 41% за същия период. Т.е. загубите се оценяват до този момент на около 3,25 трилиона долара.
Случващото се е повод за много и много размисъл, а не за размахването (пък и опровергаването) на залелите ни от няколко години пропагандни клишета и лозунги.






1 коментар: