Причини: Китай и петролът
Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) съобщава, че през август общият индекс на цените на продуктите по света е паднал с 21,5% в сравнение със същия месец на миналата година. Показателят е стигнал най-ниското си ниво от шест години насам.
Причините за спада за очевидни: първо, огромният Китай изпитва икономически затруднения и е принуден да харчи по-малко пари за храна. Същото важи и за редица други развиващи се страни. Второ, обезценяването на нефта и съответно на бензина, който също намалява общите производствени разходи и така понижава цените.
Ефект има и политиката на Русия - заради руските санкции срещу Запада, хубавата храна става все по-евтина, съобщава "Новая газета".
Цените на млечните продукти според ФАО са се сринали през август с 32,5% на годишна база. За разлика от Япония и Русия значително по-евтино сирене и масло се продава в Китай и някои страни в Северна Африка - главно поради спад в търсенето. Общият индекс на цените на млечните продукти в света днес е стигнал до най-ниското си ниво за последните 13 години.
Около 30% от млечния пазар се контролира от една малка, но изключително ефективна страна като Нова Зеландия. Тя е принудена да акцентира повече върху производството на месо, което също поевтинява, но не толкова драматично, както млечните продукти.
Според ФАО, рекорд се отчита и в цените на захарта - спадът в сектора е от 33,2% през август. Поевтиняват и всички видове зърнени култури с общо 15,1%. Световната реколта през тази година е по-скромна, отколкото през миналата. Цената на пшеницата падна дори и в Япония, където се отчита и намаление при спагети и бял хляб, които местната младеж сега яде повече в сравнение с традиционния ориз.
Биогоривата вече не са необходими
Нефтът понижава разходите за храна, не само чрез намаляването на производствените разходи. Преди време светът беше сериозно ангажиран с биогоривата, произведени от захарна тръстика, царевица и т.н. Японците, например, сериозно се заеха с този проблем, като искаха да намалят разходите за много скъпото гориво за авиацията.
Въпреки това търсенето на биогоривата рязко намаля поради огромния спад в цените на петрола. В резултат на това използваната за него селскостопанска продукция отново започна да се предлага на световния пазар, което само засили общата тенденция в намалението на цените на едро.
Доскоро мнозина вярваха на паническите разсъждения, че храната на планетата почти недостига и затова ще поскъпне. През 2008 г., например, нивото на цените на хранителните продукти в света надвиши това през 2000 г. повече от два пъти. А през февруари 2011 г. - почти 2,5 пъти.
Храната е била в изобилие в началото на падането на цените на петрола в средата на 2014 г., а експерти смятат, че тази ситуация ще продължи доста дълго време.
"Ниското ниво на цените на храните ще се проточи", казва директорът на базирания в Токио Институт на ресурсите Акио Шибата. Според него това допринася за високото ниво на запаси, по-специално на зърно.
Въпреки това, има храна! Сега всичко по света поевтинява - т. нар. суровини за производство на полуготови и готови стоки. Японската централна банка съобщи, че през август цените в страната се сриват с повече от 25% в сравнение със същия месец на миналата година. Япония в това отношение е много показателна - тя не разполага със свои природни ресурси и почти изцяло ги внася от чужбина.
В резултат на това в страната без да се отчитат данъците, цената на всички крайни продукти намалява през март с почти 4%. Това е огромен процент, като се има предвид размера на японската икономика. С оглед на това, според голяма инвестиционна банка, "общите ценови индекси" в страната са с трайна отрицателна тенденция. От това са доволни и потребителите, въпреки че някои от тях вече се въздържат от големи покупки, очаквайки, че всичко ще бъде още по-евтино в бъдеще.
Газът става все повече
Ситуацията на пазара драстично укрепва позицията на купувачите на суровини и горива, като предлага много продукция. Наскоро в Япония се проведе конференция на производители и потребители на втечнен природен газ (LNG). В изказванията на организаторите във форума постоянно звуча един мотив: заради спада в цените и свръхпредлагането ситуацията в момента ще бъде определяна от купувача.
Япония - най-големият купувач на втечнен природен газ в света, сега консумира по-малко от суровината, тъй като има все по-усъвършенствани технологии, които пестят гориво и прилагането на възобновяеми енергийни източници (предимно фотоволтаици) нараства.
За четвърти пореден месец цените на газа в световен мащаб продължават да падат. Според изчисления на банка Ameriсa Merrill Lynch, консумацията на втечнен природен газ в страната през следващата година ще бъде намалена за всяко тримесечие с по един милион тона.
Цените по това направление отчитат спад и в Китай, което се дължи на застоя в промишленото производство и забавянето на растежа на вноса на втечнен природен газ в периода януари-юни, който е намалял с 3%. Освен тов, Китай планира да препродава втечнения си газ, върху който има права – той просто е ненужен за икономиката на страната.
Светът изглежда навлиза в нова фаза на продължителен спад на цените на всички суровини, което не предвещава нищо добро за техните производители.
Александра Сотирова, economic.bg, 24.09.2015
Няма коментари:
Публикуване на коментар