155 хил. нови работни места са открити в България от началото на годината до края на август. Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на среща във Варна от националната кампания „Бизнес на светло за по-добро бъдеще“, организирана от КРИБ и КНСБ.
По думите на Калфин, първият фактор, който има отношение към сивата икономиката, е икономическата среда и развитието на бизнеса. „През последната година ние виждаме едно леко оживление на бизнеса. От началото на годината до края на миналия месец в България са открити 155 хил. нови работни места, от тях само 15 хил. са субсидирана заетост по различните програми. Останалите са работни места, обявени от икономиката и бизнеса.“
Според него това се отразява и на равнищата на заетост, като по данни на националната статистика за второто тримесечие заетостта е 62,4% или с 35 хил. души повече в сравнение със същия период на миналата година, заети в реалната икономика, добави министърът.
В момента заетите в страната са над 3 млн, а безработните за месец август са малко над 300 хил., което е 9,3%. Калфин подчерта, че това са най-ниски нива от 2009 г. „Всички тези данни показват търсене от страна на бизнеса за работни места. Търсенето по сектори продължава, в момента обявените свободни работни места са над 15 хил.”, допълни той.
Най-много кадри се търсят в промишлените предприятия и в туризма. „Когато икономиката върви добре, се създават и работни места. Това е и фактор за намаляване на сивата икономика”, посочи социалният министър.
Калфин изрази благодарност към социалните партньори за инициативата, свързана с ограничаването на сивата икономика и изсветляването на доходите. Той подчерта, че тази кампания няма само ефект, свързан с бюджета и събираемостта на приходите, а има отношение към правата на хората, както и към средата, в която се прави бизнес в България.
„Тогава, когато се търсят конкуренти предимства на основата на сивата икономика, това подяжда цялата икономическа среда и не е проблем, който би трябвало да бъде само в интерес на службите, занимаващи се със събирането на приходи. Укриването на осигуровки и данъци означава, че всички, които работят на светло и открито, субсидират и подпомагат тези, които укриват вноски в бюджета или социалното осигуряване”, коментира социалният министър.
Той изрази мнение, че сивата икономика не може да бъде ограничена само с контрол и промени в законодателството. „Важно е да създадем такива условия, че да няма интерес от сивата икономика. Всеки един участник да намери начин за него да е по-изгодно той да бъде на светло, отколкото в сивата икономика”, заяви министърът и даде за пример дневните договори в селското стопанство, които за период от 2 месеца са почти 66 хил.
economic.bg, 24.09.2015
Няма коментари:
Публикуване на коментар