София. Панагюрското и Рогозенското съкровище предизвикват интерес по цял свят. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” министърът на културата Вежди Рашидов, по повод на провелата се изложба „Епопея на Тракийските царе – археологически открития в България” в Музея „Лувър”, част от която са двете съкровища. „Фокус на изложбата беше Одриското царство. За пръв беше представен пълният гробен инвентар на богатите погребения на тракийски аристократи. Централната част на изложбата показа царското погребение в могилата „Голямата Косматка” край Шипка, считана за гроб на Севт ІІІ”, посочи министър Рашидов. Като основен акцент на изложбата той посочи бронзовата портретна глава на тракийския владетел и поясни, че авторитетното издание „Фигаро” я е определило като „истински шедьовър и чудо на античното изкуство”. „До нея бяха представени шлемът с името на царя и неговите наколенници, разкошният златен венец, богато инкрустираните със злато меч и ножница, златна чаша, сребърна и бронзова кани, амфори за вино, златните апликации от конска амуниция, нишките от златотъкан килим и др. Наред с богатите и представителни гробни комплекси на тракийските знатни аристократи, за пръв път се акцентира и върху градската култура. Бяха представени два основни градски центъра от земите на Одрисите”, обясни още министър Вежди Рашидов.
До момента се проведоха два научни форума, провокирани от изложбата в музея „Лувър”. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” министърът на културата Вежди Рашидов, по повод на провелата се в музея изложба „Епопея на Тракийските царе – археологически открития в България”. „Първият - „Валоризация на културното наследство, музейна политика, реставрация, комуникация и медии", се състоя през месец март в София и беше организиран съвместно от Министерството на културата и Музея „Лувър”. За участие в него у нас пристигнаха именити френски експерти, които обмениха своя опит с нашите специалисти. Само преди няколко седмици в Париж се проведе и престижна международна конференция, отново организирана от музея „Лувър”, която беше посветена на изложбата на тракийките ни съкровища”, посочи министър Рашидов. По думите му форумът е бил озаглавен „Одриската аристокрация – знаци и места на власт в Тракия” и се е провеждал в Националния институт по история на изкуството в Париж и в Аудиториума на музея. „Домакин на една от сесиите, на която имах честта да присъствам, бе Френската академия на науките. В продължение на два дни бяха представени научни доклади за древна Тракия и ролята й в световното наследство. В конференцията участваха над 150 академици, професори, учени и изследователи от най-известните университети и музеи на седем държави. Интересът, който успяхме да предизвикаме у научната общност, е респектиращ. Ние трябва да се гордеем с нашето наследство”, категоричен бе министър Вежди Рашидов.
Безспорно изложбата „Епопея на Тракийските царе – археологически открития в България” в Музея „Лувър” е най-престижното българско културно събитие в чужбина за 2015 година. Изключителен беше интересът към нея. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” министърът на културата Вежди Рашидов. „Можете да пресметнете колко много ценители на изкуството и на античността, от цял свят, имаха възможността през последните близо 100 дни да се запознаят с 1629-те уникални находки от българските музеи, представени в изложбата. Средно на месец над 700 хиляди посетители от цял свят влизат в залите на музея „Лувър”, а годишно – близо 10 милиона посетители. С изложбата ни в Лувъра ние влизаме в историята на световната култура. С нашата култура ние сме равни с водещите нации в света. Притежаваме шедьоври и трябва да се гордеем с това”, посочи Министър Рашидов. По думите му, интересът към изложбата се засвидетелства и от широкото и медийно отразяване. „Изложбата се радваше на изключителен интерес от чуждестранните медии. Канали 2, 3, 4 и 5 на френската телевизия излъчиха репортажи, които отразиха нашите археологически съкровища. Информационните агенции също отделиха голямо внимание на това значимо събитие. Голям брой печатни медии публикуваха обширни материали със снимки на безценните ни съкровища: например френското издание „Фигаро“ във всичките му форми, френският седмичник „Експрес”, американското издание „Уолстрийт Джърнъл“. Обширни публикации имаше и в италианското археологическо списание „Архео”, както и в няколко издания в Полша и дори в Южна Америка. Специализираното френско списание „Археологически досиета” даже посвети цял брой на Тракия и на България”, обясни още министър Рашидов. Той допълни, че публикациите в чуждестранните списания са били илюстрирани с много богат снимков материал от изложбата, което допълнително способства за нейното популяризиране.
Иван ЛАЗАРОВ
Няма коментари:
Публикуване на коментар