сряда, 15 юли 2015 г.

New York Times: Кризата в Гърция уби апетита за евро на страните, чакащи за Еврозоната

Американското издание коментира и позицията на България за присъединяване към общата европейска валута

Преди време Еврозоната и еврото като валута, бяха специален клуб, в който почти цялата Европа искаше да членува. В светлината на гръцката криза, обаче, както и на тежката отговорност на европейските сили за спасяването на страната, присъединяването към общата европейска валута става все по-малко привлекателно за много от страните, които се редяха на опашка за своя шанс.

Това пише американският New York Times /NYT/ в коментар за това как кризата в Гърция се отразява на еврото, Еврозоната и желанието на страните извън нея да станат членки.

Според изданието от Полша до Чехия и Унгария и дори още по- на юг, присъединяването към еврото се възприема повече като пречка, която носи със себе си рискове и разходи, включително значително отказване от суверенитет. Тези недостатъци определено натежават повече от ползите от членство в Еврозоната, отбелязва NYT.

Държавите в ЕС, които имат финансови проблеми, се притесняват да приемат еврото, тъй като това ще означава, че трябва да гарантират гръцката „финансова безотговорност“.

Изданието цитира думите на премиера Борисов, който казва: „Ние също ще трябва да даваме пари на Гърция. По-бедните ще дават на по-богатите. Не виждам логиката в това.“

Дори България и останалите страни да предприемат ход за членство в Еврозоната, гръцката криза може да направи настоящите членки по-малко ентусиазирани да приемат нови държави в своя „клуб“, пише още NYT.

Изданието цитира и думите на вицепремиера Ивайло Калфин: „Мисля, че Гърция ще е урок за самата Еврозона. Апетитът за приемане на нови страни ще намалее.“

Сред страните, които вече не са толкова ентусиазирани да станат членки на Еврозоната, изданието посочва още Полша, Чехия, Унгария, Хърватия и Румъния.

Източник: economy.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар