сряда, 23 септември 2015 г.

Приеха промените в Конституцията на първо четене

Поправките бяха приети с рекордните 184 гласа


Парламентът прие с 184 гласа „за" на първо четене промените в Конституцията за съдебната реформа. Приемането с толкова гласове предизвика ставане на крака и ръкопляскания от депутатите от ГЕРБ и Реформаторския блок.
Девет депутати от "Атака" направиха възможно конституционното мнозинство от 184 гласа. Досега групата на Волен Сидеров е демонстрирала пълно дистанциране от темата за конституцинните промени, а когато е имало някакви позиции, са били предимно отрицателни.

В залата са присъствали 226 народни представители. "За" са гласували 83 депутати от ГЕРБ, 36 от ДПС, 23 от Реформаторския блок, 17 от ПФ, 9 от БДЦ. Както председателят на ПГ на АБВ проф. Борислав Борисов обяви, един от тяхната група гласува "за”, а останалите 8 – "въздържал се". Четирима от независимите народни представители бяха "за”, а двама - "против”. 32 депутати от БСП бяха "против", предаде Mediapool.
Проектът за промените в Конституцията за съдебната реформа беше внесен в края на юли след тежки преговори между управляващите и ДПС. Целта на предлаганата конституционна промяна е да се извърши структурна и организационна реформа на съдебната власт в съответствие с международните стандарти, като предпоставка за преодоляване на системните дефицити в българската конституционна демокрация, са посочили вносителите. Предлага се промяна в структурата и организацията на ВСС. Ако промените се приемат, той трябва да се раздели на съдийска и на прокурорска колегия.
Съдийската колегия ще се състои от 13 членове, като включва председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС). Шестима от тях ще се избират от Общото събрание на съдиите, а петима - от Народното събрание. Според внесения проект прокурорската колегия ще има 12 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани от Общото събрание на прокурорите, един член, избран от Общото събрание на следователите, и шестима членове, избрани от парламента.
По време на дебатите в парламента, от левицата разкритикуваха промените, а управляващите ги подкрепиха.
„Стоим категорично зад този законопроект и сме на мнение, че той заслужава максимално широка политическа и правна подкрепата", заяви Данаил Кирилов от ГЕРБ.
„Характерно за днешната промяна в Конституцията е, че тя се прави от едно несигурно мнозинство. Мнозинство, което пита първо Конституционния съд дали това не е противоконституционно. КС справедливо ви отговори: „Гласувайте, пък ще ви кажем". Никой не може да поеме повече отговорност от народните представители, които с гласа си подкрепят един или друг законопроект", коментира лидерът на социалистите Михаил Миков.

От Конституционния съд по-рано през миналата седмица съобщи, че не могат да се произнесат предварително въпреки отправеното питане до тях, защото на практика Народното събрание не е приело текстовете.

economic.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар